Acasa » Fotbal Extern » Europa League » Transferurile bombă pregătite înaintea dublei dintre U Cluj și Dinamo Kiev: „Au refuzat 20 de milioane de euro! S-ar putea să vândă un jucător sau doi!”

EXCLUSIV Transferurile bombă pregătite înaintea dublei dintre U Cluj și Dinamo Kiev: „Au refuzat 20 de milioane de euro! S-ar putea să vândă un jucător sau doi!”

Andrei Preotu
Transferurile bombă pregătite înaintea dublei dintre U Cluj și Dinamo Kiev: „Au refuzat 20 de milioane de euro! S-ar putea să vândă un jucător sau doi!”
U Cluj și Dinamo Kiev se întâlnesc în primul tur preliminar din Europa League Foto: ProSport

La prima vedere, U Cluj are o misiune infernală cu Dinamo Kiev, dar cunoscutul impresar Arcadie Zaporojanu este optimist și crede că ardelenii pot da lovitura în primul tur preliminar din Europa League.

Fostul colaborator al lui Mircea Lucescu ne-a dezvăluit că formația din Ucraina ar putea să-și vândă cei mai buni jucători înaintea dublei cu vicecampioana României, în condițiile în care există un interes foarte mare mai ales pentru Matvii Ponomarenko.

Arcadie Zaporojanu, dezvăluiri despre transferurile bombă pregătite de Dinamo Kiev: „Au refuzat 20 de milioane de euro!”

Un bun cunoscător al fotbalului din Ucraina, din moment ce a fost aproape de Mircea Lucescu atât la Șahtior, cât și la Dinamo Kiev, Arcadie Zaporojanu este la curent cu toate mișcările de culise care se petrec la adversara lui U Cluj.

Astfel, impresarul originar din Republica Moldova a mărturisit că trei jucători legitimați la Dinamo Kiev ar putea pleca în scurt timp. În frunte cu Matvii Ponomarenko, de care s-a interesat mai ales Borussia Dortmund. Acesta este însă urmărit și de alte cluburi de top, precum AC Milan și Leipzig.

„Dinamo Kiev are mereu ambiția de a merge cât mai sus în Liga Campionilor, Europa League, dar și în Conference League. Acum, ei nu mai au aceleași posibilități din punct de vedere financiar și caută să vândă jucătorii tineri, așa cum este și Matvii Ponomarenko. Din ce știu, Borussia Dortmund a oferit pentru acest jucător 20 de milioane de euro, dar Dinamo Kiev a cerut 25 de milioane de euro, așa că au refuzat suma”, a dezvăluit Arcadie Zaporojoanu, pentru ProSport.

Taras Mykhavko este și el o țintă pentru cluburile tari din Europa, inclusiv formații cu pretenții care se află în Premier League, așa că U Cluj ar putea scăpa de câteva nume grele până pe 9 iulie, data la care se joacă prima manșă dintre echipa lui Cristiano Bergodi și formația din Ucraina.

„S-ar putea să vândă un jucător sau doi înaintea partidelor cu U Cluj, însă este posibil să-i și țină până spre finalul lunii august, pentru a se descurca cât mai bine în cupele europene. Mai este și Mykhavko pe lista unor cluburi importante, însă nu trebuie uitat nici Brazhko. Deocamdată, n-au ajuns însă la un numitor comun”, a subliniat cunoscutul impresar.

Arcadie Zaporojanu: „Șansele sunt egale! Sunt patriot român și îmi doresc ca U Cluj să treacă mai departe!”

În privința dublei manșe din această vară dintre U Cluj și Dinamo Kiev, Arcadie Zaporojanu surprinde și crede că șansele sunt egale.

Impresarul lasă de înțeles că avantajul lui U Cluj este lotul care conține mulți jucători cu experiență, așa cum sunt veteranii Dan Nistor și Alex Chipciu.

De cealaltă parte, la Dinamo Kiev iese în evidență mai ales vârful Yarmolenko, care a jucat în carieră și la Borussia Dortmund.

„Eu cred că șansele sunt totuși egale în această dublă manșă din Europa League. U Cluj are o echipă destul de omogenă, cu relații de joc care s-au format. Dinamo Kiev n-are atât de mulți jucători cu experiență, cu excepția unor jucători precum Yarmolenko și Buyalskyy. Poate și pentru că sunt patriot român (n.n. râde), îmi doresc ca U Cluj să treacă mai departe”, a mai afirmat Zaporojanu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]